آموزش عقائد
استاد خرد

آموزش عقائد

درس آموزش عقائد توسط استاد حجة الاسلام و المسلمین خرد در 54 جلسه تدریس شده است. درس آموزش عقائد بر مبنای کتاب اصول اعتقادات به صورت ابتدایی یک سلسه مباحث اعتقادی مورد نیاز هر فرد را بیان می‌نماید.

• پرسش و پاسخ

• سوالات پیرامون صفات خداوند

عرض سلام و ادب و پیشاپیش ممنون از وقتی که می گذارید من چند تا سوال راجع به بحث صفات خداوند داشتم: ۱- من هنوز این مساله ی اثبات کمال مطلق بودن صفات خدا برام حل نشده، شما فرمودین: "اگر صفاتی مانند علم و حیات و قدرت عین ذات خدا نباشد، لازمه اش این است که این ها کسی دیگر به خدا داده و این با خدایی خدا سازگار نیست یعنی در واقع آن کسی که این ها به خدا داده می شود خدا" ولی این یعنی ما اول پذیرفتیم واجب الوجودی که وجودش رو اثبات کردیم کمال مطلق هست و اگر این صفات رو نداشته باشه پس با خدایی ش در تناقض هست ولی من متوجه نشدم چطور از واجب الوجود بودن رسیدیم به کمال مطلق بودن در هر صفت کمالی! یعنی چطور وجود رو به صفات دیگه مثل علم و قدرت و حیات ازلی و ابدی و ... ربط دادیم ؟ ۲- صادق بودن خدا رو استاد در درس توضیح میدن و دلایلی میارن که این ها انگیزه های دروغ هستن و خدا این انگیزه ها رو نداره ولی مثلا نمیشه گفت خدا بی انگیزه تصمیم به چیزی بگیره ؟ یا اصلا برای یک مصلحتی ضد اون صفت رو انجام بده ؟ ۳- چی میشه اگه خدا تا یه جایی یک صفتی رو داشته باشه و از اونجا به بعد دیگه نداشته باشه ؟ مثلا تا یه جایی قدرت مطلق باشه و بعد این قدرت رو از دست بده ؟ ۴- چرا نمیشه خدا چیزی بهتر از خودش در یک صفتی خلق کنه ؟ مثلا چیزی قوی تر ؟ چرا این تناقض داره ؟ مگه بشر نمی تونه چیزی قوی تر یا ماندگار تر از خودش بسازه ؟ ۵- کلا منبع (کتاب، مقاله یا هر چی) خوبی برای بحث صفات خدا که مناسب با سطح ما باشه توصیه می کنید ؟ یا تو پایه های بالا تر باز به این موضوع به صورت عقلی می پردازیم ؟ خیلی ممنون بابت وقت و انرژی ای که می ذارید

• جواب داده شد

برای ارسال سوال لطفا وارد شوید.
  • بهترین پرسش_پاسخ‌ها
    ارتباط با کارشناس
    مطالب تخصصی دینی_حوزوی
کارایی بهتر در اپلیکیشن
ارتباط با ما