شرح لمعه 2 (حج)
استاد رفعتی

شرح لمعه 2 (حج)

الروضة البهیة فی شرح اللمعة الدمشقیه معروف به شرح لمعه اثر مرحوم شهید ثانی(ره) است که بر لمعه‌ی دمشقیه‌ی شهید اول(ره) نگاشته شده است، این کتاب یکی از مهم ترین کتاب‌های آموزشی فقهی در حوزه‌های علمیه می‌باشد و مشتمل بر تمام ابواب فقه است. بخش اول درس شرح لمعه2 در ترم اول پایه 4 توسط استاد حجة الاسلام و المسلمین رفعتی در 80 جلسه بر محور کتاب‌ حج تدریس شده است.

• پرسش و پاسخ

• کفایت بذل در زاد و راحله

سلام علیکم و رحمة الله عبارت «« ولزوم تعليق الواجب بالجائز يندفع،»» را متوجه نمی شوم؟ آیا اصطلاحی است؟ (ويكفي البذل) للزاد والراحلة (في تحقق الوجوب) على المبذول له. (ولا يشترط صيغة خاصة) للبذل من هبة، وغيرها من الأمور اللازمة ، بل يكفي مجرده بأي صيغة اتفقت، سواء وثق بالباذل أم لا، لإطلاق النص ، «« ولزوم تعليق الواجب بالجائز يندفع،»» بأن الممتنع منه إنما هو الواجب المطلق، لا المشروط كما لو ذهب المال قبل الإكمال، أو منع من السير ونحوه من الأمور الجائزة المسقطة للوجوب الثابت إجماعا

• سلام علیکم و رحمت الله. برای فهم این قسمت از متن باید به نکات ذیل توجه بفرمایید: 1.واجب (مطلق)، مقابل واجب (مشروط)، واجبی است که وجوب آن هیچ قید و شرطی ندارد، مانند: نماز در مقایسه با طهارت، که به مجرد رسیدن وقت، نماز واجب می‌گردد، چه شخص طهارت داشته باشد چه نداشته باشد. واجب مشروط مثل حج، مشروط به استطاعت است که اگر استطاعت حاصل شد، حج واجب می شود، ولی لازم نیست کسی به دنبال استطاعت برود و آن را حاصل کند، ولی در واجب مطلق، شروط آن را مکلف باید تحصیل کند مثلا نماز، واجب مطلق است و مشروط به وضو مثلا، که بر مکلف واجب است تحصیل وضو. 2. توضیح عبارت: اگر کسی به شخصی زاد و رحله را بذل کند، و باقی شرایط باشد حج واجب می شود. اشکال: در این صورت یک واجب (حج) منوط و مشروط به امر جائز (بذل و بخشش زاد و راحله) می شود. در حالی که نمی شود واجب منوط به امر جائز شود. جواب: آن واجبی که نمی تواند منوط به امر جایز شود واجب مطلق است (نماز) ولی واجب مشروط (حج) اشکالی ندارد منوط به امر جایز شود.

برای ارسال سوال لطفا وارد شوید.
  • بهترین پرسش_پاسخ‌ها
    ارتباط با کارشناس
    مطالب تخصصی دینی_حوزوی
کارایی بهتر در اپلیکیشن
ارتباط با ما