آموزش عقائد
استاد خرد

آموزش عقائد

درس آموزش عقائد توسط استاد حجة الاسلام و المسلمین خرد در 54 جلسه تدریس شده است. درس آموزش عقائد بر مبنای کتاب اصول اعتقادات به صورت ابتدایی یک سلسه مباحث اعتقادی مورد نیاز هر فرد را بیان می‌نماید.

• پرسش و پاسخ

• ملاک جدا کردن غرایز معنوی و مادی ازهم

خب حالا ممکن است این سوال پیش بیاید که ملاک جدا کردن غریزه معنوی از غریزه مادی چیست؟ پاسخ: درپاسخ به شما عرض میکنیم که هر غریزه ای که درانسان هست و کمتر یا بیشترش در حیوانات هم وجود دارد این غریزه مادی است.ترس در انسان و حیوانات وجود دارد.امید و تشنگی و گرسنگی و حب ذات(دوست داشتن خود).یغنی غرایز مشترک بین انسان ها و حیوانات غریزه مادی است.اما آنچه انسان دارد و حیوان ندارد وبه خاطر این ارزش ها اشرف موجودات است و مسیر تکامل مثل کمال طلبی است و انسان ذاتا به تکامل و رشد و ...را دوست میدارد و لذت میبرد ام درحیوانات احسان و شفقت و مهربانی و ایثار و ازخودگذشتگی و وجدان اخلاقی را نمیبینیم. این جملات را استاد خرد فرمودند. حالا این سوال برای من پیش می آید که من خودم با چشمان خودم دربعضی فیلمها یا عکس ها دیده ام که مثلا فلان سگ به فلان جوجه یک مرغ کمک میکند یا از آنها محافظت میکند و این احساس شفقت و مهربانی و ایثار و...در آن ها وجود دارد.این یک مبحث و بحث دیگر این است که بعضی انسان ها ازحیوانات پست تر هستند و امروزه مخصوصا اینها درانسان ها کمرنگ شده یا ازبین رفته است.شما چطور این قیاس را پاسخ میدهید؟

• سلام علیکم و رحمت الله. 1. نظر قطعی دادن در این مورد که در هیچ حیوانی درجاتی (ولو ضعیف) از مهربانی و شفقت نیست، به نظر این جانب از عهده علم کلام خارج است و نمی تواند به صورت قطع حکم کند که درهیچ حیوانی چنین اوصافی نیست. (نظر این جانب با استاد تفاوت دارد) 2. تفاوت اصلی میان انسان و حیوان ظاهرا در ادراکات متعالی و فهم های عمیق است، مانند ایمان، تقوی و ... است. (البته این مسئله نیز جای تامل و دقت دارد و نمی توان به صورت قطعی حکم کرد، بحث کمی پیچیده است.) 3. سخن اخیر شما صحیح است و مطابق با برخی آیات قرآن است. که انسان پائین تر از حیوان می شود. 4. اگر به جواب خودتان نرسیدید، لطفا با بیانی دیگر و با دقت بیشتر سوال طرح نمائید، به صورت مفصل تر در خدمت هستیم.

برای ارسال سوال لطفا وارد شوید.
  • بهترین پرسش_پاسخ‌ها
    ارتباط با کارشناس
    مطالب تخصصی دینی_حوزوی
کارایی بهتر در اپلیکیشن
ارتباط با ما