سیوطی 1 (از اول تا استثناء)
استاد وافی

سیوطی 1 (از اول تا استثناء)

کتاب البهجة المرضیة فی شرح الألفیة نوشته جلال الدین سیوطی یکی از مهمترین کتب درسی حوزوی برای تدریس علم نحو می باشد. استاد حجة الاسلام و المسلمین وافی در 187 جلسه کتاب سیوطی را تدریس نموده اند که بخش اول آن در ترم اول پایه 2، از ابتدای کتاب تا مبحث استثناء و 104 جلسه می باشد.

• پرسش و پاسخ

• دخول "ال" بر اسم تفضیل

سلام عليكم. در اين عبارت از كتاب سيوطي: تقرب هذه الالفية لأفهام الطالبين الأقصي أي الأبعد من غوامض المسائل سوالي در مورد ترجمه الاقصي و الابعد داشتم كه مرتبط با ال موصوله است. ميدانيم كه ال موصوله فقط بر اسم فاعل و مفعول ميايد و امدنش بر سر صفت مشبهه هم اختلافي است. حال كه ال موصوله بر افعل تفضيل داخل نميشود، اين عبارت را چگونه ترجمه كنيم؟ اگر بگوييم " اين الفيه نزديك ميكند براي فهم دانشجويان آن چيزي كه دور است " بايد غلط باشد چون " آن چيزي كه" استفاده كرديم و اين عبارت براي موصول استفاده ميشود حال انكه "ال" اينجا نميتواند موصول باشد. ترجمه عبارت به چه شكل خواهد شد؟ مسأله ديگر اينكه، اين "ال" چه نوع ال است؟ ايا ال عهديه است؟ با تشكر

• علیکم السلام "ال" بر سر اسم تفضیل "ال" موصله نیست بلکه "ال" تعریف می باشد در مغنی اللبیب در قسمت "ال" گفته شده است : کانت الداخله علی اسم تفضیل لیست موصوله #بالاتفاق. یعنی ال" که در اسم تفضیل وارد می شود بالاتفاق همه نحات "ال" موصول نیست "ال" داخل بر اسم تفضیل با توجه به اینکه وقتی بدون "ال" هست با "من بیانیه " می آید و در سیوطی ( بخش اسم تفضیل) گفته شده که "من" بعد از اسم تفضیل برای جنس است، این "ال" برای جنس می باشد حالا ترجمه عبارت : این الفیه تمام مطالب دور و بعید را برای طالب آن نزدیک می گرداند

برای ارسال سوال لطفا وارد شوید.
  • بهترین پرسش_پاسخ‌ها
    ارتباط با کارشناس
    مطالب تخصصی دینی_حوزوی
کارایی بهتر در اپلیکیشن
ارتباط با ما